Láska slečny Elliotovej

Knihomoľka.

Nie je to tak dávno, čo mi učarovala romantická anglická klasika, neumierajúce príbehy o láske a mladých inteligentných ženách, ktoré sa svojimi morálnymi zásadami odlišujú od spoločnosti, ktorá ich obklopuje. Pred rokom, možno dvomi, som uprednostňovala príbehy plné fantastických bytostí a neuveriteľných zážitkov, dnes už však preferujem trochu iný, ako ho ja nazývam – pokojnejší štýl.

DSC_0031.jpg

Jane Austen jednoznačne patrí medzi najznámejšie predstaviteľky anglického romantizmu, obdobia, ktoré nám zanechalo dedičstvo v podobe veľkého množstva nádherných a kvalitných diel. Napriek veľmi podobným motívom a témam, ktorým sa vo svojich dielach venuje, je každý jeden príbeh predsa len jedinečný, tak ako i jeho výnimočná hlavná hrdinka.

Láska slečny Elliotovej patrí medzi tie knihy v mojej knižnici, ktoré som si kúpila námatkovo a vôbec nie cielene. Mnohí knihomoli určite poznajú nutkanie len nahliadnuť do kníhkupectva, ktoré nakoniec končí aspoň jedným výtlačkom v taške (aj to v tom lepšom prípade). Veľkým pokušením bola i nádherná obálka z novej edície, a tak som nedokázala odolať. A pravdupovediac, vlastne som sa odolať vôbec nesnažila.

Síce nemá ani 300 strán, tých pár prvých sa čítalo oveľa pomalšie, než som očakávala. Dej sa však postupne vyvíjal a poslednú časť som zhltla skoro na jeden nádych. Nuž, myslím si, že klasické príbehy ani nejdú v skutočnosti čítať rýchlo. V tom je ich čaro. “Prinútia” vás vychutnať si príbeh plný detailov a maličkostí, ktoré vytvoria takmer dokonalé dielo.

V tomto príbehu sa opäť stretávame s vyššou spoločnosťou a rodinou, do ktorej Anne takmer vôbec nezapadá. Narozdiel od svojich dvoch sestier a otca má pokojnú, jemnú, dobrosrdečnú a vyrovnanú povahu. Nechýba jej pokora ani múdrosť. V minulosti odmietla muža, ktorého milovala, no osud je, ako vždy, plný prekvapení a ich cesty sa vzhľadom na okolnosti znovu stretnú.

A tak sprevádzame Anne pri jej myšlienkach a rozhodnutiach, chvíľach pokojných i tých napínavých či podmanivých.

Síce od knihy nečakajte strhujúci príbeh a rýchly spád deja, na príjemné letné večery je viac než stvorená. Ja sa do anglickej klasiky každým jedným dielom zaľúbim o trošičku viac, a tak je isté, že o nej na tomto blogu budete ešte nie raz počuť. Vlastne, čítať.

instagram
Reklamy

4 thoughts on “Láska slečny Elliotovej

  1. Tenhle článek mi úplně připomněl, že tohle léto jsem ještě nesáhla po žádné romantické klasice. A to je to jediné období, kdy podobné knížky snesu. Moc díky za článek i za doporuření, Jane Austenovou mám příležitostně moc ráda a tohle vypadá sympaticky 🙂

    Navíc se mi moc líbí to vydání, co máš. Nejen že je fotogenické, ale připomíná mi jedno pexeso co jsme hrávali s babičkou a dědou, takže mám z té fotky takovou lehce nostalguckou náladu 🙂

    Like

    1. Ja mám rada romantickú klasiku hlavne na jar a možno začiatkom leta. A počas (už blížiacej sa) jesene rada siaham po Harry Potterovi, Pánovi prsteňov, Hobbitovi… alebo iných fantasy príbehoch. 🙂

      Like

Zanechaním komentáru súhlasíte so spracovaním vašich osobných údajov

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.