Mengeleho dievča

Knihomoľka.

Nie je tajomstvom, že milujem knihy so smutnými príbehmi a bez šťastných koncov. Že zbožňujem tie, ktoré sa skutočne odohrali. Že rada čítam o životoch iných – silných, inšpiratívnych a odvážnych ľudí. A tak sa mi do rúk konečne dostal príbeh Violy Stern Fischerovej. Príbeh ženy, ktorá prežila štyri koncentračné tábory. Príbeh Mengeleho dievčaťa.

DSC_0589

K Denníku Anny Frankovej a Rywky Lipszycovej môžem medzi prečítané knihy zaradiť už i ďalší príbeh mladej ženy, ktorá zažila hrôzy svetovej vojny. Knihu, ktorá v sebe ukrýva bolestivé spomienky sprevádzané zimomriavkami po celom tele. Knihu, ktorej čítanie vo vás vyvoláva najrozličnejšie myšlienky. Uvedomíte si, že síce sa hovorí o krutom svete, no krutí sme tu len my, ľudia. Nie svet, nie zvieratá. My.

Spomienky Violy sú zapísané reportérkou Veronikou Homolovou Tóthovou so sedemdesiatročným odstupom. Napriek týmto siedmim desaťročiam je rozprávanie však tak autentické,  že obrazy sa vám živo premietajú pred vašimi očami. Alebo vo vašej hlave.

Od už dvoch na začiatku spomínaných denníkov sa však táto kniha v niečom odlišuje. A to práve v tom, že vrátiť sa k niečomu tak bolestivému, plnému utrpenia, smrti a nepríjemných pocitov, nemôže byť ľahké. Ani po tak dlhom čase.

Nemôžeme však mlčať o zverstvách, ktoré boli (a sú) páchané ľuďmi na iných ľudských bytostiach. I v dnešnom svete – u mojich rovesníkov – sa stretávam s názormi, ktoré (možno nie priamo) podporujú myšlienku nacizmu, fašistov. A ja sa pýtam, prečo?

Myslím si, že mnohí by si mali prečítať o krutom živote toho obdobia. Mengeleho dievča je dôkazom, že aj príbeh vyrozprávaný pomerne jednoducho a poprepletaný zážitkami zo života pred vojnou dokáže vyvolať v čitateľovi viac než silný dojem.

Čítali ste Mengeleho dievča alebo iné dielo, napríklad Denník Anny Frankovej?

Mohlo by vás zaujímať: Chlapec v pásikavom pyžame / Svetlo, ktoré nevidíme
instagram
Reklamy

Zanechaním komentáru súhlasíte so spracovaním vašich osobných údajov

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.