My deti zo stanice Zoo

Knihomoľka.

Len pred pár malými chvíľami som opäť dočítala knihu o skutočnom príbehu. Tentokrát to bol príbeh mladého dievčaťa, ktorého dospievanie zďaleka nebolo prechádzkou cez ružovú záhradu. A príbeh, od ktorého bolo veľmi, naozaj veľmi, ťažké sa odtrhnúť.

DSC_0588.jpg

Christiane Vera F. už ako malé dievča poznala tvrdý život. I ten na ulici. Alkohol, drogy, bitky. Sex aj prostitúciu. Táto kniha je akousi výpoveďou jej života v určitom období a vychádza z magnetofónových nahrávok dvoch nemeckých novinárov. A podľa môjho názoru by mala byť prinajmenšom (nielen) pre mládež aspoň odporúčanou literatúrou.

Christiane sprevádzame v sedemdesiatych rokoch minulého storočia – v jej tínedžerských rokoch, kedy objavuje prvú lásku, prežíva sklamania doma i na ulici a dostáva sa, či hľadá útočisko, v zlej spoločnosti.

Vtiahne nás do sveta tvrdých drog, kde si už dvanásťročné dievčatá zarábali na heroín a iné omamné látky sexom. Ukáže nám, aké myšlienky ju po celý ten čas sprevádzali. Ako si myslela, že ona to udrží pod kontrolou. “Pichne si” len vtedy, keď bude ona sama chcieť. A ukáže nám aj to, ako veľmi sa mýlila. Že už prvá tabletka alebo prášok je cestou, ktorú je veľmi ťažké opustiť. A častokrát končí smrťou.

Pri čítaní jej slov som si uvedomila veľmi dôležitú vec. Vlastne hneď niekoľko. A to, že takýto život nikdy žiť nechcem. Že som neskutočne šťastný človek – za to, v akej rodine vyrastám a aké možnosti vo svojom živote mám. Že moje problémy môžu byť pre niekoho v skutočnosti len drobnými malichernosťami.

Kniha má aj svoju rovnomennú filmovú adaptáciu a ďalší diel pod názvom Môj druhý život.

Čítali ste už My deti zo stanice Zoo alebo knihu s podobnou tematikou?

Reklamy

2 thoughts on “My deti zo stanice Zoo

  1. Už je to hezkých pár let, co jsem My děti ze stanice ZOO četla. Mohlo mi být tak 16 a tenkrát mě ta knížka dost vzala. Vlastně si myslím, že je to jedna z nejdůležitějších, které jsem v té době četla. Je hrozně důležitá k tomu, abychom si uvědomili, jaká máme privilegia. Jak se máme dobře. Jak to máme jednoduché. Rozhodně si myslím, že by měla být povinnou středoškolskou četbou.

    Like

    1. Tiež som si pri jej čítaní uvedomila mnoho vecí, veď o nich píšem i v článku. 🙂 Bohužiaľ, medzi povinnou literatúrou nie je, i keď by dala mnohým oveľa viac, než niektoré (alebo väčšina?) diel, ktoré tam sú. Pretože toto je veľký problém.

      Like

Leave a Comment

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s