Duch Vianoc

Myšlienky.

Pomaly kotúľajúca sa kvapka vosku horiacej sviečky a medovníčky vo vyhriatej rúre. Malý brat posúva drevené šachové figúrky v snahe poraziť ocina a ja si uchlipkávam zo svojho hrnčeka plného čaju.

dsc_00741.jpg

Zachumlaná v deke a v hrubých roztomilých ponožkách premýšľam nad všetkým šťastím sveta, ktoré mám. Cestou k starému otcovi hryziem do ešte horúceho sladkého pečiva a vyspevujem s Adamkom vianočné pesničky. Počúvam tiché modlitby vychádzajúce z kostola a obdivujem vysvietené výklady malých obchodíkov na námestí. Posledné drobné, ktoré nájdem vo vrecku, podávam pani sediacej na studenej zemi a uvedomujem si, že ja netrávim noci pod chladnou nočnou oblohou posiatou hviezdami.

Mám obrovské šťastie. Viem, že nepotrebujem tú knihu, ktorú si pod bohato vyzdobeným stromčekom nájdem, a viem, že za ten pár obyčajných teplých ponožiek a šálku čaju by niekto dal čokoľvek. A tak ukladám všetky nevyužité drobnosti mojej izby a oblečenie do krabice… dúfajúc, že tam vonku ich nájdu.

Vianoce by nemali byť sviatkom, kedy si prvý a zároveň i poslednýkrát v roku spomenieme na to dôležité. Rodinu, lásku, spolupatričnosť, pomoc, priateľov, zdravie. Ale sviatkom, ktorý iba pripomenie ich význam a posilní vieru. Vieru ľudí v dobro, ktoré sa dokáže tak ukrývať pred našimi očami, až strácame aj posledné štipky nádeje.

Od najkrajších sviatkov nás delí len jedna jediná noc a ja dúfam, že každý z nás si v nich nájde to, v čo tajne dúfa. Prajem vám okamihy naplnené rodinným smiechom, úsmevmi a objatiami detí, iskierkami v očiach a bozkami milovaných.

Veselé Vianoce.

Reklamy

2 thoughts on “Duch Vianoc

  1. Krásne napísané. Kiež by bolo viac ľudí, ktorí si to uvedomujú… tieto Vianoce prežívam ťažko, so slzami v očiach, ale aj tak sa snažím ďakovať za všetko, čo mám… za domov, mamku, moju milovanú, ktorá mi každým dňom, ktorý spolu nie sme chýba viac a viac… a všetko ostatné.
    Krásne Vianoce, Alžbetka 🙂

    Like

Zanechaním komentáru súhlasíte so spracovaním vašich osobných údajov

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.