Svetlo, ktoré nevidíme

Knihomoľka.

Všetci sa meníme. Rastieme, dospievame, myslíme iným spôsobom. Meníme názory, vzdelávame sa a objavujeme nové, dosiaľ nepoznané. A v mojom prípade sa postupom času menia aj knižné chúťky. Začínam objavovať krásu v smutných príbehoch, ktoré vykresľujú život v jeho reálnej podobe.

13647027_902255843252483_506131342_o3

Knižka, ktorú som práve dočítala, si zaslúži veľa – naozaj veľa pozornosti. A síce sa hovorí “nesúď knihu podľa obalu”, tentokrát je kniha, o ktorej píšem, aspoň taká dobrá, ako jej modrá obálka.

Druhá svetová vojna ma ako obdobie, ktoré by som v knihách vyhľadávala, nikdy nezaujímala, ale dej tohto diela sa odohráva práve v jej časoch. Vykresľuje osudy viacerých postáv, a to hlavne dvoch – Marie-Laure, slepého dievčatka, ktoré žije so svojím otcom v Paríži a mladého chlapca, Wernera, ktorý so svojou sestrou zase vyrastá v nemeckom sirotinci. Dve postavy, ktoré sú si odlišné a na prvý pohľad nemajú nič spoločné. Ale nakoniec ich jedného dňa predsa len niečo prinúti nájsť si cestu k sebe. Vojna.

Otvorte oči a sledujte nimi všetko, čo sa len dá, kým ich jedného dňa navždy zavriete.

Problém je v tom Werner, že ty ešte stále pripisuješ priveľkú váhu vlastnému životu.

Nechceš žiť naplno, kým sa nepoberieš na druhý svet?

Krásny príbeh je dôkazom toho, že nie vždy všetko skončí tak, ako si ľudia predstavujú. Alebo ako si predstavujeme my, čitatelia kníh. No o tom je život.

Je to dielo, ktoré treba pochopiť. Čítať pozorne. Neočakávať na každej strane absurdné a neuveriteľné zápletky. Je to jednoducho kniha o živote, o živote počas druhej svetovej vojny… a o tom, čo vojna dokáže. Hlboké myšlienky, ktoré sú ale tak pravdivé a obyčajné, že si ich ani poriadne neuvedomujeme.

Vieš Werner, keď som oslepla, všetci vraveli, že som statočná. Keď otec zmizol, všetci sa dušovali, ako statočne to zvládam, no vôbec nejde o statočnosť. Skrátka nemám na výber. Ráno vstanem a uvidím, čo život prinesie. 

Reklamy

10 thoughts on “Svetlo, ktoré nevidíme

  1. Je nádherná! ♥
    Jen teda ty jsi měla hezčí obálku.:D
    Z 2SV je taky skvělá kniha Vypravěčka. Ta je snad ještě lepší než tahle. Je tam více pohledů postav, ale vůbec mi to nevadilo.
    Jestli jsi to nečetla, můžu jen a jen doporučit.:)♥♥♥

    Like

Zanechaním komentáru súhlasíte so spracovaním vašich osobných údajov

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.